POSIEDZENIE PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU PRZYJACIÓŁ ZWIERZĄT - LIKWIDACJA MORDOWNI W BYSTRYM

10 grudnia odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Tematem była informacja w sprawie interwencji w schronisku w Wojtyszkach i Bystrym i kryteria, które powinno spełniać dobre schronisko dla zwierząt - propozycje legislacyjne na przyszłość.
 
W posiedzeniu uczestniczyli posłowie - Katarzyna Piekarska, Paweł Szramka i Agnieszka Hanajczyk, Główny Inspektorat Weterynarii, przedstawiciele Rzecznika praw Obywatelskich, pełnomocnik ministra rolnictwa ds. ochrony zwierząt Albert Kurkowski, radni z Giżycka – Paweł i Piotr Andruszkiewicz, przedstawiciele strony społecznej – Katarzyna Śliwa-Łobacz, Jadwiga Osuchowa i Angelika Gniewkowska, przedstawicielka schroniska w Pile – Aleksandra Rucka, Maciej Perzyna.
 
Przedstawione zostały dwie prezentacje – na temat interwencji w Bystrym i Wojtyszkach. Oprócz jednej osoby, wszyscy zgodzili się, co do tego, że interwencje były zasadne i były efektem wieloletnich zaniechań i nieprecyzyjnego prawa.
 
 
Pan Pełnomocnik publicznie wyraził uznanie dla interwencji OTOZ ANIMALS i MONDO CANE w mordowni w Bystrym, nazywając ja wzorcową i najbardziej profesjonalną z dotychczasowych. Dziękujemy! ❤
Cały czas przewijał się też temat mordowni w Radysach, którą udało się organizacjom zlikwidować w 2020 roku. Od Radys się zaczęło, przyszedł czas na Wojtyszki i Bystre.
Omówiliśmy też czego brakuje i co nie działa.
 
Większość uczestników wyraziła pogląd, że schroniska w formie przedsiębiorstw, prowadzone wyłącznie dla zysku – nie powinny istnieć. To pogląd, z którym zgodzili się twórcy Piątki dla zwierząt, ale niestety nie jest podzielany przez polityków liberalnych, którzy argumentują, że byłoby to ograniczenie swobody działalności gospodarczej. W naszej ocenie to bzdura. Idąc tym tokiem rozumowania powinniśmy sprywatyzować więzienia. Zaradni przedsiębiorcy zapewne wiedzieliby czyim kosztem zmaksymalizować swój zysk 😊.
 
Reasumując – spotkanie było owocne, zwierzęta mają wielu przyjaciół, będzie nowe rozporządzenie, interwencja w Bystrym postrzegana jest jako wzorcowa i zasadna. Daje nam to siłę do dalszej walki z mordowniami zarządzanymi przez przedsiębiorców, które z jakichś niezrozumiałych przyczyn nazywane są w Polsce schroniskami dla zwierząt.
 
Organizacje nie spoczną – lista miejsc, które powinny zniknąć z powierzchni ziemi jest gotowa. Kwestią czasu jest, kiedy i te miejsca odwiedzimy. W Radysach złożyliśmy zwierzętom obietnicę – obiecaliśmy hyclom, że do nich przyjdziemy. Obietnica jest nadal aktualna, „przedsiębiorcy” z Bystrego i Wojtyszek już to wiedzą. Następni się wkrótce dowiedzą.
 
link do posiedzenia:
powered by QuickCMS