Przekaż

KRS: 0000413378

Odwiedzin: osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się


stat4u
Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

272013
stycznia
OPINIA nt. legalizacji uboju rytualnego
NA TEMAT RZĄDOWEGO PROJEKTU NOWELIZACJI
USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT wysłana w ramach konsultacji społecznych do MRiRW

PONIŻSZĄ OPINIĘ PRZEKAZALIŚMY DZIŚ JAKO ZAŁĄCZNIK DO OPINII FUNDACJI VIVA - ZOSTANĄ ONE PRZESŁANE DO MINISTERSTWA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI JAKO CZĘŚĆ WYMAGANYCH PRAWEM KONSULTACJI SPOŁECZNYCH:


W imieniu zarządu Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt MONDO CANE niniejszym oceniam krytycznie projekt rządowy, którego celem jest legalizacja uboju rytualnego w Polsce.

Ubój rytualny i brak zgody na jego stosowanie jest kwestią empatii i światopoglądu. I nie chodzi tu o światopogląd religijny. Nasz sprzeciw to nie występowanie przeciw mniejszościom religijnym, a jedynie wyrażenie naszego stosunku do ochrony praw zwierząt. Kwestią sumienia bowiem jest zgoda bądź jej brak  na niewyobrażalne cierpienia zwierząt wtedy, gdy można ich uniknąć.

Wszystkim wiadomo, że walka o legalizację uboju rytualnego to walka o pieniądze z eksportu. Zastanawiać jednak może fakt, że nikt nie potrafi określić wielkości i wartości tego eksportu – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmawia udostępnienia takich danych, motywując to brakiem wiedzy na ten temat.

Stoi to w jawnej sprzeczności z uzasadnieniem projektu rządowego, gdzie MRiRW powołuje się na straty z tytułu eksportu i bezrobocie, które stanie się efektem wprowadzenia zakazu uboju rytualnego.
Uzasadnia się również chęć legalizacji bestialstwa stratami dla przedsiębiorców, którzy podpisali długoterminowe kontrakty. Również ten argument jest kompletnie chybiony – w każdym kontrakcie bowiem zawierana jest klauzula „force major” czyli tzw. „siły wyższej”. Zmiana prawa w kraju eksportera jest taką okolicznością.

Obecna wiedza naukowa w pełni potwierdza, że ubój rytualny to okrutny proceder, w którym w pełni przytomne i przerażone zwierzę jest krępowane do poderżnięcia gardła, a następnie pozostawiane w agonii na czas wykrwawiania (trwający nawet do kilku minut). To nic innego jak stosowanie wobec zwierzęcia przedśmiertnych tortur.

W niektórych krajach ubój rytualny został zakazany już w końcu XIX wieku (Szwajcaria, Saksonia). W Europie ubój bez ogłuszania jest obecnie zabroniony w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i de facto (zezwolenia nie są udzielane) w Luksemburgu, a w większości innych krajów podlega ograniczeniom i ścisłej kontroli przez państwowe służby weterynaryjne. 

W naszej opinii, niesamowita i budząca zdumienie aktywność urzędników Ministerstwa Rolnictwa to wyłącznie realizacja partykularnych interesów niektórych członków PSL i kilkunastu przedsiębiorców, w tym posła PSL, dla których zakaz uboju rytualnego wiązałby się ze stratami finansowymi.
 
Taka motywacja to jednak za mało by umieścić Polskę w gronie państw nie respektujących praw zwierząt i cofnąć ją etycznie  w mroki średniowiecza.


Katarzyna Śliwa-Łobacz
Prezes Zarządu

Dodane przez: Admin


232013
stycznia
MYŚLIWI CIĄGLE STRZELAJĄ DO PSÓW!

Są takie gminy w Polsce gdzie wbrew prawu zabija się psy, poluje się na nie, taka rozrywka….
Pamiętacie zastrzelonego bestialsko berneńczyka Lola? 
Sprawa jest w sądzie – jest szansa na wyrok skazujący.

https://www.facebook.com/
events/188864567909466/

Ale ten fakt jest nieważny dla kolegów myśliwego-mordercy. 
W tym samym kole łowieckim MAZURY z Węgorzewa, zaledwie 10 km od miejsca gdzie zastrzelono berneńczyka, strzela do psów następny ŁOWCA.
Miejscowość Kuty, gmina Pozezdrze, powiat węgorzewski…


Jest 15 styczeń tego roku.

Czteroletni Barak, mieszaniec, ukochany pies Pana Adama i jego rodziny, wraz z sunią Myszką wychodzą dziurą w ogrodzeniu, często biegają po polu, należącym do ich pana, suka wraca po godzinie, Baraka właściciele znajdują trzy godziny później pod drzwiami w kałuży krwi. Prowizorycznie tamują krwawienie i szybko zawożą do weterynarza w Giżycku.

Zawiadamiają policję. W międzyczasie dzwoni weterynarz i powiadamia właściciela o konieczności amputacji prawej tylnej łapy - cała kość udowa była roztrzaskana kulą. 


Na drugi dzień rano Pan Adam odnajduje miejsce, gdzie postrzelono Baraka, w odległości ok. 500 m w linii prostej od domu, na jego polu, w rowie, przy drodze. Na szczęście dokumentuje ślady. Informuje również myśliwego, pracownika leśnictwa Wilkus, zamieszkałego w Kutach o postrzeleniu psa i podejrzeniach, że zrobili to jego koledzy z koła łowieckiego „Mazury” i że zaraz w miejscu zdarzenia pojawi się policja, żeby zbadać ślady.
Zanim pojawia się policja, ślady zostają częściowo, celowo zatarte.
Na szczęście nie do końca….

Policja profesjonalnie prowadzi dochodzenie.


Myśliwi znów bezkarni…

Niech nigdy więcej żaden rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego nie wypowiada słowa „etyka” – w żadnym znaczeniu.
Takie oto obietnice etyczne składał w telewizji:


https://www.facebook.com/
photo.php?v=447189715306037


W tej gminie członkowie koła łowieckiego "Mazury" mordują właścicielskie psy nie od dziś.

PZŁ milczy, bo koledzy to koledzy…. Wszyscy mieszkańcy wiedzą, kto strzela do psów sąsiadów…

Podejrzewany o postrzelenie Baraka to myśliwy i leśnik zarazem, pracownik nadleśnictwa Borki. Nie pierwszy to jego wyczyn, ludzie wiedzą, ludzie mówią….

Jeśli prokuratura uzna, że mozna postawić zarzuty konkretnej osobie, fundacja  Mondo Cane będzie pełnić rolę oskarżyciela posiłkowego.


Program TVN UWAGA na ten temat:


http://uwaga.tvn.pl/63520,news,,kto_okaleczyl_psa,reportaz.html
Wydarzenie na Facebook:https://www.facebook.com/events/413420998738471/ Dodane przez: Admin


222013
stycznia
WALKA O ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO TRWA

W czasie pierwszego posiedzenia Sejmu na poczatku stycznia, posłowie PSL nie zdecydowali się na złożenie projektu poselskiego legalizującego barbarzyński i okrutny ubój rytualny.

Jutro zaczyna się następne posiedzenie - mamy nadzieję że premier Tusk nie dopuści do etycznego cofnięcia Polski w mroki średniowiecza.

Tymczasem PSL pod światłym przewodnictwem ministra Kalemby przygotował projekt, który ma być procedowany jako rządowy, ale bez konsultacji społecznych.

Zagadką pozostaje, dlaczego minister odpowiedzialny pośrednio również za dobrostan zwierząt forsuje projekt, który w efekcie służy tylko niewielkiej grupie ludzi, a już na pewno nie ma nic wspólnego z respektowaniem wolności religijnych gdyż rytualnie morduje sie w polskich rzeźniach wyłącznie na eksport.

Przygotowany "na kolanie" projekt jest skandaliczny, a jeszcze bardziej skandaliczne jest jego uzasadnienie, w wielu punktach mijające się nie tylko ze zdrowym rozsądkiem, ale również z prawdą.

PROJEKT WRAZ Z UZASADNIENIEM TUTAJ:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.478494472208909.111636.237244239667268&type=1PANIE PREMIERZE TUSK!

PROSZĘ WYSŁUCHAC NASZEGO GŁOSU!  

SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE NIE CHCE BYĆ KOJARZONE Z BARBARZYŃSTWEM!

Dodane przez: Admin


312012
grudnia
NASZE ŻYCZENIA NOWOROCZNE DLA WAS

W imieniu własnym i wszystkich członków Fundacji MONDO CANE życzymy wszystkim lepszego roku 2013.

Bądźcie zdrowsi, szczęśliwsi i bogatsi niż w 2012.

Miejcie w sobie jeszcze więcej empatii dla zwierząt.

A zwierzętom życzymy, żeby wszystkie miały swoich ludzi, zawsze pełną miskę i żeby nigdy nie doznały krzywdy z ręki człowieka.

I żeby opustoszały schroniska......

Wszystkiego Najlepszego!Dodane przez: Admin


192012
grudnia
WALKA O ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO TRWA I WKRACZA W OSTATNIĄ FAZĘ

W grudniu posłowie PSL  przygotowali projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, który ma być procedowany tylko kilka dni - prawdopodobnie już w styczniu Sejm przegłosuje usunięcie zapisu o ogłuszaniu zwierząt przed ubojem i tym samym dopuści legalność uboju rytualnego w Polsce.

Rzadko zdarza się, by jakaś ustawa była procedowana tak szybko. 
Musimy walczyć o humanitaryzm uboju, nie możemy pozwolić na cofanie polskiego prawa i okrutne praktyki grup interesu, dla których ważne są tylko korzyści finansowe.

Będziemy protestować do ostatniej chwili. Chcemy, by Polska znalazła się w grupie państw, dla których humanitarne traktowanie zwierząt jest ważne.

Wiemy, że wielu posłów opozycji głosować będzie przeciw tej hańbiącej polskich parlamentarzystów ustawie. 
Również w Platformie Obywatelskiej jest wielu ludzi, dla których cierpienia zwierząt w czasie uboju rytualnego nie są obojętne. 
Prawdopodobne jest jednak, że Klub PO zarządzi dyscyplinę podczas głosowania. 

Musimy walczyć o zachowanie w głosowaniu klauzuli sumienia dla posłów i nie obciążanie ich karami za głosowanie niezgodne ze stanowiskiem Klubu.

Protestuje wiele środowisk:

  • 137 organizacji ochrony zwierząt wysyła do premiera Donalda Tuska list otwarty
  • 105 polskich naukowców - w większości zoologów, filozofów i etyków również napisało do Premiera, dowodząc, że ubój rytualny jest z punktu widzenia nauki barbarzyństwem, którego można uniknąć
  • aktualnie zbierane są podpisy pod listem otwartym od ludzi kultury
Będziemy walczyć do końca! Chcemy być w Europie, nie tylko geograficznie, ale równiez cywilizacyjnie.

Treści protestów:

https://www.facebook.com/notes/katarzyna-%C5%9Bliwa-%C5%82obacz/list-otwarty-do-premiera-donalda-tuska-podpisany-przez-125-organizacji-w-sprawie/513020498722374

https://www.facebook.com/notes/katarzyna-%C5%9Bliwa-%C5%82obacz/list-103-naukowc%C3%B3w-polskich-do-premiera-protest-w-sprawie-uboju-rytualnego/513430815348009


wydarzenie na Facebook'u


https://www.facebook.com/events/385847834830509/?context=create


Dodane przez: Admin


92012
grudnia
KALENDARZ "WYBIERZ MIŚKA" Z MONDO CANE JUŻ DO KUPIENIA!

W tegorocznej edycji kalendarza "WYBIERZ MIŚKA" strona grudniowa przedstawia fundację MONDO CANE.

Mamy do sprzedania 150 szt. kalendarza - cały dochód ze sprzedaży przeznaczamy na pomoc bezdomnym zwierzętom.


Cena kalendarza to 20 zł plus koszt wysyłki - oczywiście można zapłacić więcej - wtedy więcej pieniędzy zasili nasze konto. 

Zamówienia przyjmujemy mailem   fundacja.mondocane@gmail.com
Dodane przez: Admin


92012
grudnia
JELENIOGÓRSKI WOLONTARIAT MONDO CANE W DZIAŁANIU

25 listopada w restauracji Orient Express w Jeleniej Górze odbył się dobroczynny koncert na rzecz bezdomnych zwierząt, którego byliśmy współorganizatorami.

Podczas koncertu uzbieraliśmy prawie 800 zł na sterylizacje i kastracje bezdomnych kotów.

Nasi wolontariusze prowadzili wiele gier i zabaw dla dzieci (malowanie twarzy na zwierzakowo, wyplatanie z papierów i materiałów, rysowanie, malowanie oraz wiele innych).

Prowadzili również loterię fantową, podczas której sprzedaliśm
y 138 artykułów. Loteria cieszyła się największą popularnością.
Dzieci były bardzo zadowolone - każdy los wygrywał.


Prezentowaliśmy również nasze zwierzęta, poszukujące nowych domów.

Niestety, nikt nie chciał adoptować zwierząt, które są pod naszą opieką. Szukamy im domów w inny sposób.

Dzieki imprezie będzie nas stać na kastracje/sterylizacje 8 kotów. 

Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli i pomagają.

  

  

Dodane przez: Admin


222012
listopada
Manifestacja w Warszawie przeciw legalizacji uboju rytualnego w Polsce.

Dziś uczestniczyliśmy w manifestacji organizowanej przez Fundację VIVA i Fundację Ius Animalia.

Temat uboju rytualnego jest ostatnio zauważany przez media i obywateli - w Polsce prawo nie pozwala na tego rodzaju ubój, a mimo to jesteśmy jednym z największych eksporterów mięsa z tego uboju. 
Powołując się na wolności religijne morduje się w Polsce w sposób okrutny setki tysięcy zwierząt rocznie. I nie ma to nic wspólnego z wolnościami religijnymi - to tylko wielomilionowy biznes pod pozorem szanowania innych wyznań.
Polacy nie wiedzą, że w polskich sklepach sprzedaje się mięso z uboju rytualnego ponieważ tylna część zwierzęcia jest "nieczysta". Kupując udziec wołowy nieświadomie wspomagamy ten krwawy, okrutny biznes.

Czas to  zmienić - Mondo Cane przyłączy się do każdej inicjatywy, która może pomóc w ustanowieniu zakazu uboju bez uprzedniego ogłuszania.

Poniżej cytaty z materiałów ze strony http://www.lex.pl na temat uboju i dzisiejszej manifestacji:

Stop rytualnemu ubojowi zwierząt w Polsce - pod takim hasłem protestowały w czwartek przed ministerstwem rolnictwa organizacje ochrony zwierząt. Protest był głównie przeciw zalegalizowaniu ubojów rytualnych przez UE.

Od 1 stycznia 2013 r. zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny.
"Walczymy o Europę wolną od tego barbarzyńskiego procederu pochodzącego ze starożytności" - mówił prof. Andrzej Elżanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Dodał, że w UE coraz większe oburzenie wywołuje taka metoda zabijania zwierząt.

W ocenie Doroty Wiland z Fundacji na rzecz Ochrony Zwierząt Ius Animalia na uboju rytualnym korzysta "wielki biznes". Bydło zabija się w ten sposób nie dla zaspokojenia potrzeb mniejszości religijnych zamieszkałych w Polsce, ale na eksport m.in. do Turcji. Według niej w ten sposób w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. zabito 150 tys. krów.

Rytualny ubój bydła polega na zabiciu poprzez poderżnięcie gardła bez wcześniejszego pozbawienia świadomości.
W Polsce ubój rytualny dokonywany jest na mocy rozporządzenia ministra rolnictwa z września 2004 roku. Według ustawy o ochronie zwierząt przed uśmierceniem muszą być one uprzednio pozbawione świadomości.
W najbliższy wtorek Trybunał Konstytucyjny zbada, czy zgodny z konstytucją jest przepis rozporządzenia ministra rolnictwa z 9 września 2004 r. dotyczący kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju oraz uśmiercania zwierząt. Wniosek w tej sprawie skierował prokurator generalny na prośbę organizacji ochrony zwierząt.


   

Dodane przez: Admin


252012
października
Więźniowie w Korabiewicach

Udało się!
Od kilku miesięcy wraz z Fundacją VIVA staraliśmy się sprowadzic do korabiewickiego schroniska osadzonych z aresztu śledczego na warszawskiej Białołęce. 
Mamy nadzieję że przyjazdy osadzonych będą cykliczne i współpraca ta będzie korzystna i dla ludzi i dla zwierząt.

Cytuję za stroną internetową Aresztu Śledczego:

"W schronisku skazani zostali zaangażowani do prac na rzecz zwierząt. Wraz z pracownikami i wolontariuszami fundacji zostali podzieleni na 3 grupy robocze.
Pierwsza z nich, w związku ze zbliżającą się jesienią i zimą, naprawiała budy dla psów, ustawiała je na paletach, aby uchronić je przed podtopieniami. Pokrywali dachy papą, usuwali te schronienia, które nie nadają się już do użytku.
Druga ekipa pomagała zakończyć prace remontowe przy oborze i stajni, aby konie i zwierzęta gospodarcze mogły zamieszkać w nich przed zimą. Ostatnia ekipa zbierała starą żywność i pomagała w przygotowywaniu świeżej. 
Prace wykonane przez skazanych na rzecz zwierząt i schroniska są jedną z najbardziej resocjalizujących metod oddziaływań. Więźniowie mieli możliwość zrobienia czegoś dobrego i pozytywnego, co niewątpliwie przyczyni się do wzrostu poczucia ich własnej wartości, poprawy samooceny, sensu działań oraz uznania ze strony innych ludzi.
Umożliwi pokazanie nowego oblicza osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych,  jako ludzi wrażliwych i gotowych do niesienia bezinteresownej pomocy bezbronnym i cierpiącym zwierzętom. Realizowanie wśród skazanych różnych form wolontariatu pozwoli na ukształtowanie wśród nich poczucia empatii, uwrażliwi na krzywdę innych, rozbudzi zdolność współodczuwania. Empatia jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych."


 
 


więcej na stronie Fundacji Viva

http://schronisko.info.pl/o-nas/aktualnosci/106-pomoc-aresztantow-schronisko

Dodane przez: Admin


52012
października
Wybory Najsympatyczniejszego Kundelka 2012

Zapraszamy serdecznie na Wybory Najsympatyczniejszego Kundelka 2012.

Jest to wyjątkowa impreza. Organizatorzy chcą uhonorować osoby, które przygarniają zwierzęta ze schronisk, przytulisk i trudnych warunków.

Każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrodę. 


Właściciele kundelków!

Wasze psy są wyjątkowe i niepowtarzalne - przybywajcie i pokazujcie je światu.Dodane przez: AdminStrona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18