Przekaż

KRS: 0000413378

Odwiedzin: osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się


stat4u
Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

22013
lipca
OSTATNIA I NAJWAŻNIEJSZA BITWA!
Demonstracja przeciwko legalizacji uboju rytualnego!

Po raz kolejny musimy ogłosić mobilizację! Jak wiecie głosowanie w Sejmie zostało przesunięte - prawdopodobnie na 12 lipca.

Było to spowodowane m.in. dużymi demonstracjami i Waszą obecnością!

Zwolennicy uboju rytualnego liczą na to, że w wakacje nasz opór osłabnie na tyle żeby przeciągnąć na swoją stronę kilku niezdecydowanych posłów i zbudować większość potrzebną do przepchnięcia haniebnego prawa do zabijania zwierząt bez ogłuszania!


10 lipca pod Sejmem zbiorą się zwolennicy uboju rytualnego - przyjadą autokarami sponsorowanymi przez przemysł mięsny - będą walczyć o legalizację tego barbarzyństwa, pod pozorem obrony interesów ekonomicznych państwa i rzekomej utraty miejsc pracy.

Wszyscy wiemy, jakie to kłamstwa. 


Do trzech razy sztuka!

Bądźmy liczniejsi niż dotychczas i krzyczmy głośno!

Tak głośno, by obudziły sie sumienia tych, od których zależy los tej barbarzyńskiej ustawy.
Dodane przez: Admin


22013
lipca
MILIONY PRZYJACIÓŁ - CZYLI POZYTYWNIE O RELACJACH ZE ZWIERZĘTAMI

Fundacja MONDO CANE rozpoczyna stałą współpracę z portalem 

http://www.milionyprzyjaciol.pl/


Będziemy cyklicznie zamieszczać tam felietony i oganizować akcje edukacyjne o szerokim zasięgu.

Portal MILIONY PRZYJACIÓŁ to portal dla wszystkich. Pokazuje relacje między ludźmi i zwierzętami bez epatowania okrucieństwem i nie rozwiązując problemów systemowych.
To przysłowiowy oddech świeżości w zalewających nas informacjach o niedoskonałości nas - ludzi, dwunoznych istot, które uzurpują sobie władanie światem.

Jak sami o sobie piszą:

"Strona tworzona przez miłośników zwierząt, której celem jest pokazanie wszystkim, nie tylko właścicielom zwierząt, jak należy z nimi postępować, jak się wobec nich zachowywać. Zachęcająca do tolerancji i promująca zmiany miejsca zwierząt w przestrzeni publicznej, tak aby ich opiekunom żyło się wygodniej. 

Nasze teksty nie wymagają szybkiego komentarza,  zachęcają do refleksji. Nasze filmy pokazują ludzi, którzy dla zwierząt wiele robią."

Mamy już wiele wspólnych planów, bo zgadzamy w wielu kwestiach  - uczmy sie od siebie nawzajem, rozmawiajmy o naszych pupilach, trafiajmy do ludzi, którzy zwierząt nie mają, wtedy nauczymy ich szacunku do naszych braci mniejszych. Edukujmy społeczeństwo.

To długa i żmudna droga, ale mamy nadzieję, że Polska stanie się kiedyś krajem, gdzie przestrzegać się będzie praw zwierząt dlatego, że społeczeństwo jest do tego przekonane.
Nawet najlepsze i najbardziej restrykcyjne prawo nie bedzie respektowane, jeśli pokutować będą w społeczeństwie stereotypy i istnieć będzie społeczne przyzwolenie na traktowanie zwierząt przedmiotowo.

TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI!

Już wkrótce nasze pierwsze wspólne projekty.

Dodane przez: Admin


212013
czerwca
KOLEJNY NIESPODZIEWANY ZWROT AKCJI - GŁOSOWANIE W SPRAWIE UBOJU RYTUALNEGO PRZEŁOŻONE NA LIPIEC

Wczoraj odbyła się w Waszawie pod Sejmem kolejna demonstracja miłośników zwierząt przeciw legalizacji barbarzyństwa uboju rytualnego.

Niespodziewanie po demonstracji zwołany został klub Platformy Obywatelskiej, w którym wział udział premier Donald Tusk. Kilka godzin wcześniej marszałek Ewa Kopacz zdecydowała, że głosowanie w sprawie uboju zostaje odłożone na następne posiedzenie Sejmu.

Media relacjonują naszą walkę i nagłaśniają od kilku dni sprawę skandalicznego projektu rządowego.

NARESZCIE! Społeczeństwo może się w końcu dowiedzieć, jak blisko jestesmy miana narodu barbarzyńców!

Zaczynamy mieć nadzieję, że się uda, że posłów ruszą sumienia bądź obawa przed klęską  w następnych wyborach.

Teraz dwa tygodnie niepewności, a później, mamy nadzieję, zwycięstwo!Dodane przez: Admin


152013
czerwca
WALKA O UTRZYMANIE ZAKAZU UBOJU RYTUALNEGO TRWA - W PIĄTEK 21.06 GŁOSOWANIE SUMIENIA

12 czerwca odbyła sie w Warszawie manifestacja przeciwników legalizacji uboju rytualnego.

Było nas wielu, krzyczeliśmy głośno, wołając do sumień posłów, którzy w piątek 21 czerwca zadecydują o tym, czy Polska jest krajem cywilizowanym.
Na mobilnym telebimie wyświetlano drastyczne filmy z rzeźni uboju rytualnego.
Do manifestantów wyszło z Sejmu wielu posłów wszystkich, poza PSL, opcji politycznych - w swoich wystąpieniach udowadniali, że sprawa legalizacji tego barbarzyństwa to sprawa ponadpartyjna.

Po manifestacji odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, zwołane na prośbę ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanisława Kalemby.

Pan minister nieskutecznie próbował przekonac posłów i organizacje, że ubój rytualny to szansa gospodarcza Polski i minimalne cierpienie zwierząt. Słowa ministra i jego doradców wywołały oburzenie zebranych - udowodniono, że minister mija się z prawdą, a jego "specjaliści" poza sloganami nie mają bladego pojęcia, o czym mówią.

Minister Kalemba nie przekonał nikogo, posłanka Niedziela, która wprowadziła do skandalicznego projektu nic nie znaczącą poprawkę, wyszła ze spotkania po kilku minutach. Zadanie wykonała. Niesmak pozostanie. Szczególnie, że posłanka to  lekarz weterynarii...

Posłowie PZPZ postanowili, że zwrócą się do instytucji europejskich z zapytaniem o interpretację rozporządzenia 1099 pod kątem uboju rytualnego na eksport. Posłowie Zespołu i organizacje uważają, że rozporządzenie unijne miało zadbać o prawa mniejszości na terenie danego kraju, a nie o dobrobyt producentów mięsa.

W piątek 21 czerwca wszystko się rozstrzygnie - ciągle mamy nadzieję, że premier Tusk nie zdecyduje sie na wprowadzenie dyscypliny klubowej i nie pozwoli na legalizację przestępstwa i barbarzyństwa.

W czwartek 20 czerwca pod Sejmem, o godz. 15.00 pikieta ostatniej szansy.

Pokażemy się posłom raz jeszcze i raz jeszcze zawołamy do ich sumień.
  

    Dodane przez: Admin


62013
czerwca
MARSZ - PROTEST PRZECIWKO LEGALIZACJI UBOJU RYTUALNEGO
12 czerwca (środa) godz. 13.00 - Warszawa

OTOZ Animals, Fundacja VIVA, Fundacja IUS ANIMALIA i Fundacja MONDO CANE organizują w Warszawie wielką manifestację przeciw legalizacji uboju rytualnego.

TERAZ niezbędna jest CAŁKOWITA MOBILIZACJA, bo nadszedł czas decyzji w Sejmie!!!

Jesteśmy na ostatniej barykadzie i na wagę złota jest każdy człowiek na manifestacji! Sejm jest podzielony i możemy wygrać kilkoma głosami, ale tylko determinacja wyborców przekona tych kilku posłów i URATUJE MILIONY ZWIERZĄT!


Spotykamy się o godz. 13:00 pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa na ulicy Wspólnej 30. Następnie przemaszerujemy pod Sejm na ulicę Wiejską, gdzie odbędzie się druga odsłona manifestacji.

Nie mamy tyle pieniędzy, co rzeźnicy. Nie stać nas na ufundowanie paru powiatom wycieczki do Warszawy, jak to zrobili w marcu właściciele ubojni. Nie otwierają się przed nami szeroko drzwi ministerialnych i sejmowych gabinetów.

Ale my mamy coś ważniejszego niż pieniądze - mamy SERCA wrażliwe i otwarte na krzywdę zwierząt.
Mamy poczucie sprawiedliwości i tego, co słuszne i moralne. Ludzi kierujących się etyką i moralnością jest w Polsce więcej niż rzeźników, więc musimy pokazać politykom, że NAS JEST WIĘCEJ!

Proszę, dołóżcie wszelkich starań, żeby przyjechać do Warszawy w środę 12 czerwca. Wiemy, że każdy coś ma - pracę, naukę, obowiązki... Ale musimy pokazać politykom naszą siłę i determinację w obronie tego, co udało się z takim trudem wywalczyć - obowiązujący od 1 stycznia 2013 r. bezwzględny nakaz ogłuszania zwierząt przed ubojem.

Nie dajmy tego zwierzętom odebrać! 
Dodane przez: Admin


292013
maja
UBÓJ RYTUALNY JUŻ W SEJMIE - KOMISJA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI NIE ODRZUCIŁA PROJEKTU

Wczoraj miało miejsce posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu legalizującego przestępstwo uboju rytualnego.

Niestety, stosunkiem głosów 21:10 odrzucono wniosek Ruchu Palikota o odrzucenie tego buble prawnego w pierwszym czytaniu. Skandaliczny projekt bedzie teraz procedowany w powołanej podkomisji, której skład jednoznacznie przesądza o wynikach jej pracy.
Zawiedli posłowie PO, na których liczyliśmy.
I nie pomogły opinie ekspertów-naukowców, środowisk prozwierzęcych, prawników, Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Zwyciężyły interesy finansowe wąskiej grupy wspierane aktywnie przez niektórych posłów.


STANOWISKO
Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt
w sprawie rządowego projektu

nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt
(druk 1370).Posłowie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt wyrażają stanowczy sprzeciw wobec rządowego projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który dopuszcza ubój rytualny.
Apelujemy do parlamentarzystów o  głosowanie przeciwko tej ustawie.

UZASADNIENIE


Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt jest niezgodny z celem rozporządzenia Rady WE 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania i w takim kształcie stanowi nadużycie prawa europejskiego.

Należy mieć na względzie, iż rozporządzenie unijne zawiera bezwzględny obowiązek ogłuszania zwierzęcia przed dokonaniem uboju. Dopuszcza wyjątek od obowiązku ogłuszania w przypadku dokonywania uboju związanego z obrzędami religijnymi, jednakże to państwa członkowskie decydują, czy z takiego ustępstwa korzystają czy nie.

Jeżeli państwo członkowskie zdecyduje się na dopuszczenie takiego wyjątku, zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, należy określić na potrzeby jakich grup wyznaniowych taki ubój może być dokonywany, określić warunki i tryb jego przeprowadzenia. W większości państw UE, w których ubój rytualny jest dopuszczony, przedstawiciele gmin wyznaniowych muszą uzyskać pozwolenie władz na dokonanie uboju określonej liczby sztuk bydła – jedynie na potrzeby mniejszości – i to władze kraju decydują czy takiego pozwolenia udzielić.

Dyskusja na temat odstępstwa od obowiązku ogłuszania prowadzona jest w całej Europie. Tendencja zmierza do wyłączenia możliwości stosowania uboju rytualnego na terytorium państw członkowskich lub obostrzenia warunków jego dokonywania. Ubój rytualny jest całkowicie zakazany w Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Słowenii i Islandii. W Belgii i Holandii, państwach o dużym odsetku społeczności muzułmańskiej, na końcowym etapie znajdują się prace legislacyjne nad wprowadzeniem zakazu uboju rytualnego.

Polska jest jedynym krajem, w którym działania legislacyjne zmierzają do usankcjonowania uboju rytualnego bez żadnych ograniczeń.
Wykorzystanie odstępstwa od obowiązku ogłuszania na potrzeby eksportu jest nadużyciem prawa i jest sprzeczne z celem rozporządzenia unijnego.
Powyższe potwierdza stanowisko Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Projekt w tym kształcie jest sprzeczny z prawem unijnym i pociąga za sobą duże zagrożenie. Jako, że likwiduje obowiązek ogłuszenia zwierząt i nie precyzuje kiedy i na jakich warunkach można od tego obowiązku odstąpić, istnieje ryzyko, że właściciele ubojni nie będą inwestować
w urządzenia do ogłuszania zwierząt, gdyż zawsze będą mogli stwierdzić, że dokonali uboju zgodnego z bliżej nieokreślonym obrzędem religijnym.

Projekt w sposób drastyczny obniża dobrostan zwierząt gospodarskich i jest sprzeczny z duchem ustawy o ochronie zwierząt. W przypadku ciągłego podwyższania dobrostanu zwierząt w kolejnych nowelizacjach ustawy, poszerzania katalogu przestępstw popełnianych na zwierzętach, sprzeczne z ideą ustawy jest legalizowanie czynu, który w obecnym stanie prawnym jest przestępstwem, a który powoduje zadawanie zwierzęciu zbędnego bólu i cierpienia przed śmiercią.

Należy mieć na względzie, iż projekt został przyjęty przez Radę Ministrów pomimo,  iż MRiRW nie wypełnił zaleceń RM z dnia 12.02.2013 r., zgodnie z którymi MRiRW miał przeanalizowaćmożliwości stosowania metod ogłuszania lub oszałamiania zwierząt
w uboju rytualnym.


Paweł Suski
Przewodniczący Parlamentarnego
Zespołu Przyjaciół Zwierząt

Dodane przez: Admin


262013
maja
KOLEJNA ROZPRAWA W SPRAWIE PSEUDOSCHRONISK EWY BIEDRZYCKIEJ

24 maja odbyła się kolejna rozprawa przeciw Wiesławie Ewie Biedrzyckiej, oskarżonej o znęcanie się nad zwierzętami w Krężelu i Maciejowicach w 2008 roku  oraz Małym Bożym w 2010.

Relacja z rozprawy w zakładce "POD PARAGRAFEM".


Poniżej zdjęcia z Małego Bożego z 2010 roku.

Dodane przez: Admin


222013
maja
22 MAJA - POLSKI DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

Dziś 22 maja, obchodzimy Dzień Praw Zwierząt..

Ustanowiony został z inicjatywy Klubu GAJA, jest pamiątką po przyjęciu przez polski Sejm Ustawy o ochronie zwierząt - pierwszego w Polsce aktu określającego, że zwierzęta mają prawa.

Od tej chwili minęło juz 16 lat, a w temacie praw zwierząt, a szczególnie ich przestrzegania, ciągle gonimy cywilizowany świat.

Jednak wierzymy, że kiedyś zapisy ustawy zaczną być właściwie rozumiane przez organa ścigania, a ich łamanie  właściwie oceniane przez wymiar sprawiedliwości.

Stanie się to dopiero wtedy, gdy wszyscy zrozumieją, że zwierzęta mają prawa.
Dodane przez: Admin


192013
maja
POSIEDZENIE PZPZ NA TEMAT LEGALIZACJI UBOJU RYTUALNEGO

W dniu 10 maja posłowie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt spotkali się w Sejmie w celu pozyskania dodatkowych informacji na temat metod uboju rytualnego, poznania prawnych aspektów dotyczących jego legalizacji w Polsce oraz wysłuchania obu stron trwającego w tej sprawie konfliktu.

Pozyskanie dodatkowych informacji konieczne było z racji przygotowywanego przez PZPZ stanowiska w sprawie nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, legalizującej w Polsce dokonywanie uboju rytualnego.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście:

- Rabin Michael  Schuldrich

- Profesor , członek PAN - Andrzej Elżanowski

- Adwokat Katarzyna Topczewska - związana z ruchem ochrony zwierząt

- Katarzyna Śliwa-Łobacz - prezes Fundacji MONDO CANE

W trakcie spotkania Profesor Elżanowski przedstawił posłom i gościom prezentację multimedialną o praktycznej stronie wykonywanego na masową skalę uboju rytualnego oraz rys historyczny. Wykazał również różnice między ubojem tradycyjnym a rytualnym, pod kątem humanitaryzmu takiego uboju przedstawiając wyniki badań naukowych dowodzące okrucieństwa takiego uśmiercania zwierząt.

Rabin Schuldrich przekonywał zebranych, że ubój przez podcięcie gardła bez ogłuszenia to metoda humanitarna, stosowana od kilku tysięcy lat, a badania dowodzą, że zwierzę traci świadomość  w ciągu kilku sekund. Tłumaczył również zebranym, że zwierzę umierające w wyniku tradycyjnego uboju jest "nieczyste" gdyż Talmud nie dopuszcza spożywania mięsa ze zwierząt chorych, a takimi stają się one w wyniku ogłuszenia. Powoływał się także na ustawę o mniejszościach narodowych.

Adwokat Katarzyna Topczewska dowodziła, że proponowany projekt zmiany ustawy cofnie polskie prawo i jest nie do przyjęcia przez obywateli, dla których ważny jest humanitaryzm.

W trakcie spotkania zadano gościom wiele pytań, posłowie byli wstrząśnięci obejrzanym materiałem filmowym.

Jeszcze w maju PZPZ sporządzi oficjalne stanowisko w sprawie proponowanych przez Ministerstwo Rolnictwa zmian w prawie.

Projekt Ministerstwa Rolnictwa skierowany został do prac w Sejmie. Aktualnie jest badany przez Biuro Analiz Sejmowych pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej.

Będziemy walczyć do końca!

Liczymy na rozsądek i empatię posłów, którzy podczas głosowania będą musieli podjąć decyzję o tym, czy Polska ma być państwem nowoczesnym i humanitarnym czy też zapleczem dla barbarzyńskich obyczajów.


 

Dodane przez: Admin


32013
maja
WALKA O UTRZYMANIE ZAKAZU UBOJU RYTUALNEGO TRWA!
Premier Tusk zdecydował się skierować do Sejmu skandaliczny projekt PSL-u

A już mieliśmy nadzieję..... Nadzieję, że dobro zwierząt i humanitaryzm to wartości, które są ważne dla rządzących. 
Premier Tusk zawiódł nas - wyborców, nas - milośników zwierząt, nas, którzy wierzyli, że polityka nie musi sie kierowac obrzydliwymi doraźnymi interesami partyjnymi.

23 kwietnia rząd polski przyjął projekt legalizujący mordowanie zwierząt w polskich rzeźniach - w interesie kilkudziesięciu ludzi, związanych z PSL.

Organizacje i osoby prywatne natychmiast przystąpiły do protestu - wystosowano list otwarty do Premiera i posłów.


Treść poniżej:


Jestem głęboko rozczarowana/y Pana decyzją dotyczącą legalizacji uboju rytualnego.

Dopuszcza Pan okrucieństwo w imię religii i pieniędzy dla PSL-owskich bonzów.
Kpiną jest to,że Minister Rolnictwa - Kalemba człek bez empatii i powiązany z lobby mięsnym udowadnia humanitaryzm zabijania rytualnego.

Sprzedał Pan wartości, za krwawy interes polegający na poderżnięciu gardeł i wykrwawianiu się zwierząt, a Pana doradcy to lobbyści, którzy pomagają zarabiać na okrucieństwie wobec zwierząt

Nie wziął Pan po uwagę faktów naukowych, ogłaszanych przez etyków, zoologów i organizacji pro-zwierzęcych.

Jako premier wielkiego kraju cofa Pan prawo - który przywódca europejski tak robi?

Najgorsze jednak jest to, że nie słucha Pan zwykłych ludzi - większość społeczeństwa potępia bezprzykładne okrucieństwo dla pieniędzy kilku przedsiębiorców związanych z PSL.

Nie jest Pan Premierem jakiego chcemy. Boi się Pan koalicjanta, lobbystów żydowskich, muzułmańskich, nie liczy się Pan z wyborcami.

W cywilizowanych krajach ubój rytualny jest zakazany!

Nie będziemy już głosować na PO, na Pana...Zawiódł nas Pan. A my to znaczy wyborcy - zawiódł Pan wielką rzeszę społeczeństwa.

Głosowaliśmy na Pana, na Platformę Obywatelską i w następnych wyborach
nie mamy najmniejszego zamiaru powtórzyć tego błędu.

Jest Pan miękkim politykiem, który partykularne interesy kilkunastu rzeźników przedkłada nad cywilizowaną ochronę praw zwierząt i zaufanie społeczeństwa. 

Nikomu nie trzeba mówić jaki nepotyzm panuje w szeregach koalicjanta PO - zgodą na legalizację przestępstwa poparł Pan takie praktyki.

To hańba, proszę się wstydzić! I jeśli nie przemawiają do Pana argumenty humanitarne, niech przemówią słupki sondażowe. 
Dla wielu Polaków stał się Pan właśnie złym premierem przestał Pan być osobą godna jakiegokolwiek zaufania. 
Wkrótce zobaczy Pan to w sondażach.

MÓWIMY NIE DLA DLA LEGALIZACJI PRZESTĘPSTWA!
MÓWIMY NIE DLA UBOJU RYTUALNEGO!
MÓWIMY NIE DLA PREMIERA TUSKA!
MÓWIMY NIE DLA PSL!

BĘDZIEMY WALCZYĆ DO KOŃCA O TE BIEDNE ZWIERZĘTA!

Z poważaniem : (imię,nazwisko, PESEL)wydarzenie na FB:  https://www.facebook.com/events/597624376914853/

Dodane przez: AdminStrona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16