Przekaż

KRS: 0000413378

Odwiedzin: osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się


stat4u
Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

92014
lutego
MINISTERSTWO ROLNICTWA ZNÓW PRZECIW ZWIERZĘTOM
Pomysł na obniżenie dobrostanu zwierząt gospodarskich

Projekt rozporządzenia ministra Kalemby zmniejsza minimalną szerokość, długość i powierzchnię stanowisk dla bydła oraz znosi obowiązek zapewnienia zwierzętom stałego dostępu do wody, a w przypadku koni pojenia co najmniej 3 razy dziennie.

Zamiast tego wprowadzono nieokreślone pojęcie "odpowiedniej ilości wody" lub innego zabezpieczenia płynów! Zamiast trwałego ogrodzenia pastwisk minister Kalemba proponuje ogrodzenie "uniemożliwiające ucieczkę". W praktyce oznacza to "ogrodzenie" w postaci drutu pod napięciem, który łatwo przenosić z miejsca na miejsce i rozwiesić na wbitych w ziemię patyczkach!

Na Facebook'u zorganizowano protest przeciw takim okrutnym rozwiązaniom prawnym i napisano petycję.

PODPISZ PETYCJĘ!
http://www.petycje.pl/
petycja/10280/protest_przeciwko_ograniczeniu_zwierzĘtom_dostĘpu_do_wody_i_zmniejszeniu_boksÓw.html

Dlaczego o piciu wody decydować ma hodowca, nastawiony na zysk, a nie podstawowa potrzeba życiowa – PRAGNIENIE?! Utrata około 10% wody z organizmu zwierząt powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu, a strata powyżej 15% może prowadzić do śmierci zwierzęcia!!! Dlaczego zwierzęta mają żyć w boksach zbyt małych, by się położyć?

BO TAK CHCĄ PRODUCENCI MIĘSA!

Stanisław Kalemba, po raz kolejny, występuje w obronie interesów rolników, a nie zwierząt! 

Sprzeciw zgłaszaja organizacje prozwierzęce i osoby prywatne.
Nikt  nie wie, jak zweryfikować to, czy zwierzę otrzymało ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WODY! Zwracał na to uwagę między innymi Główny Lekarz Weterynarii, ale koniec końców nie zrobił nic, by stanąć w obronie milionów zwierząt i ich warunków hodowlanych.


Polski minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w uzasadnieniu zmiany rozporządzenia pisze, że “Zmiany te nie pogorszą warunków dobrostanu zwierząt i nie będą miały wpływu na zdrowie zwierząt”. 

Równie ważna jak woda jest powierzchnia, na jakiej żyją zwierzęta. Jeśli trzeba coś zmienić w obowiązujących przepisach, to powiększyć minimalne wymiary boksów zwierząt hodowlanych i zakazać natychmiast hodowli bydła na uwięzi. 

W czasie, kiedy my, Polacy, obniżamy standardy ochrony zwierząt hodowlanych, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzywa Komisję Europejską do egzekwowania istniejących przepisów i zapowiada kolejne zmiany, mające na celu ochronę zwierząt. 

W Polsce zwierzętom zabiera się ich prawa - wstydź sie panie Kalemba - jesteś hańbą tego rządu i wstydem dla nas wszystkich. Pańskie standardy etyczne dotyczące zwierząt pasują bardziej do Rumunii.

Wydarzenie na Facebook:

https://www.facebook.com/events/1485441478349609/Dodane przez: Admin


182014
stycznia
PROŚBA O POMOC - NADCHODZI CZAS 1%

Drodzy Przyjaciele Zwierząt!


Nadszedł czas decyzji, komu przekażemy 1% swojego podatku.

Potrzebujące i bezdomne zwierzęta są wszędzie - w każdej polskiej gminie.

Prosimy o przekazanie tego daru serca na zwierzęta z naszej gminy.

Wystarczy zastosować się do poniższej instrukcji:Dodane przez: Admin


22014
stycznia
LIST OTWARTY W SPRAWIE ZAKAZU I SPRZEDAŻY MATERIAŁÓW PIROTECHNICZNYCH
Kolejny Sylwester za nami. I kolejne zwierzęce ofiary.

Fundacja Mondo Cane zainicjowała akcję wysyłania do Kancelarii Premiera i Prezydenta listu otwartego w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży i używania materiałów pirotechnicznych osobom fizycznym - chodzi o petardy i fajerwerki.
Namawiamy do wysyłania listu do Premiera, Prezydenta i władz lokalnych - trzeba zacząć od czegos - zjawisko się nasila, jest coraz więcej poszkodowanych zwierząt.

MAIL DO KANCELARII PREMIERA   kontakt@kprm.gov.pl
MAIL DO KANCELARII PREZYDENTA   listy@prezydent.pl

Wydarzenie na FB:

https://www.facebook.com/events/1475962642630442/TEKST LISTU OTWARTEGO:Szanowny Panie Premierze, Panie Prezydencie, 

Zwracamy się do Pana z prośbą o zajęcie się sprawą nowej, krytykowanej powszechnie tradycji świąteczno-noworocznej, to jest używania materiałów pirotechnicznych, petard i fajerwerków.

Tradycja ta od kilku już lat budzi poważny sprzeciw społeczny, nie tylko wśród wielbicieli zwierząt czyli autorów tego listu.

Akcję "Nie strzelam w sylwestra" od kilku lat organizuje stowarzyszenie Empatia. Akcje takie organizuje także Fundacja VIVA. Zyskują one poparcie innych organizacji i tysięcy obywateli.
Wg danych Empatii, co roku ofiarą sylwestrowych wystrzałów pada kilkadziesiąt tysięcy zwierząt. Fundacja VIVA! Akcja dla Zwierząt twierdzi zaś, że w wyniku sylwestrowych wybuchów ginie wiele dzikich ptaków, takich jak jastrzębie, puszczyki czy sokoły gniazdujące. Serca wielu ptaków nie wytrzymują stresu i zwierzę umiera. Wiele ogłuszonych ptaków ginie też przy zderzeniu z budynkami

Co roku media proszą i ostrzegają przed skutkami sylwestrowych zabaw pirotechnicznych.
Wszyscy uważamy, że nie ma sensownego uzasadnienia dla kultywowania tradycji, nie przynoszącej nikomu, poza sprzedawcami wspomnianych materiałów, żadnych korzyści.
Nie wynikają z niej korzyści społeczne, edukacyjne, zdrowotne czy kulturalne, tradycja ta nie jest również konieczna, aby celebrować święta.

Cierpią ludzie, a najbardziej zwierzęta – wszystkie – i te kochane, mające właścicieli, i te w schroniskach, lasach i ogrodach zoologicznych. Zdarzają się przypadki zawałów serca u ludzi i zwierząt, uszkodzeń słuchu i ataki paniki. Nie wolno też zapominać, że rokrocznie w Sylwestra dyżurujące przychodnie chirurgiczne odnotowują dziesiątki, jeśli nie setki, ran szarpanych po wybuchach niewłaściwie odpalanych petard. 
Ustawa o ochronie zwierząt penalizuje złośliwe straszenie i drażnienie zwierząt. Czymże, jeśli nie tym właśnie, jest urządzanie kanonad i wybuchów, w każdym w zasadzie miejscu, prawie w jednym czasie? 
Organizacje pro zwierzęce powinny składać doniesienie na każdą osobę używająca materiałów pirotechnicznych. Ich odpalanie bowiem jest słyszalne w promieniu kilkuset metrów. Cierpią na tym wszystkie okoliczne zwierzęta – pupile domowe, zwierzęta gospodarskie, zwierzyna dzika, ptactwo.

Organizacja imprez masowych wymaga szeregu zezwoleń, które mają zagwarantować, że zostanie zachowane bezpieczeństwo. Nie stosuje się takich zezwoleń w przypadku stosowania przez obywateli materiałów pirotechnicznych bez żadnych ograniczeń wiekowych. Nikt nie kontroluje stanu trzeźwości osób, odpalających petardy. A strzelanie w sylwestra i przy innych okazjach to największa impreza masowa – pozostająca poza jakąkolwiek kontrolą w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa.

Apelujemy o wprowadzenie całkowitego zakazu używania materiałów pirotechnicznych przez osoby fizyczne poza zorganizowanymi imprezami masowymi.

Nie istnieje ani jeden racjonalny argument, żeby dalej urządzano w całej Polsce kanonady, w zasadzie naruszające istniejące przepisy.

Wiele krajów europejskich z powodzeniem wprowadziło takie zakazy – bez szkody dla jakości zabaw sylwestrowych. Robią to również niektóre polskie samorządy, jednak bez uregulowań ustawowych z roku na rok będziemy odnotowywać coraz więcej negatywnych skutków tego głupiego i prymitywnego zwyczaju.

Uważamy, że Polska powinna kopiować dobre wzorce z innych krajów, szczególnie, że w rzeczonej sprawie trudno znaleźć grupy społeczne czy organizacje, które chciałyby i potrafiłyby taką tanią rozrywkę uzasadniać jakimikolwiek racjonalnymi względami.

Prosimy o pomoc zwierzętom, nie zapominając o szkodach, dotyczących również ludzi.
Panie Premierze, postarajmy się wspólnie nauczyć Polaków, że zabawa bez petard może być równie dobra. Radość manifestować można w sposób cywilizowany i bez szkody dla zwierząt i ludzi. 

Marzy nam się zabawa, gdzie wzorem krajów latynoskich i południowoeuropejskich, Polacy zaczną tańczyć i śpiewać na ulicach, ze swoimi pupilami, starsi ludzie będą mogli spokojnie zasnąć, a szpitale będą miały mniej pracy z okaleczonymi. 

Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt MONDO CANE i wielu obywateli proszą o rozwiązanie powyższego problemu. 

Bo choć w natłoku spraw wagi państwowej, wydawać się może, że sprawa jest błaha – nie jest taką. Budzi bowiem ogromny społeczny protest

Dodane przez: Admin


242013
grudnia
WYJĄTKOWYCH ŚWIĄT DLA WSZYSTKICH ZWIERZOLUBNYCH

Kochani.....

Życzymy Wam wszystkim wszystkiego, co najlepsze, a tym, którym pomagacie i ratujecie życzymy żeby spotykały tylko Was i ludzi do Was podobnych....

Całemu światu zaś życzymy więcej empatii w Nowym Roku.

I żeby opustoszały schroniska, a ludzie stawali się lepsi i dla siebie i dla naszych Braci Mniejszych.


Dodane przez: Admin


142013
grudnia
INTERWENCJA NA DOLNYM ŚLĄSKU

Wszystkie żebra na wierzchu, brudny, na zardzewiałym łańcuchu, w bezruchu na zimnie.
I podobno wszystko jest w porządku......
Z taką niekompetencją i brakiem dobrej woli ze strony TOZ-u i policji nie spotkaliśmy się wcześniej.
Pies po ugodzie właściciela z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Świdnicy, Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Komendą Policji w Świdnicy został zamknięty w zimnym pomieszczeniu w opuszczonym domu, do którego nikt nie ma dostępu, oprócz wyżej opisanych służb, które wykazały się kompletną nieznajomością przepisów prawa dotyczących ochrony zwierząt. 
 
 
Interwencja w okolicach Świdnicy trwała ponad 2 doby, zaczęła się 15.11 o godzinie 14:00, a skończyła się 16.11 w godzinach wieczornych. Przez dwa dni przedstawiciele Fundacji próbowali  intensywnie odebrać psa właścicielom z niewłaściwych warunków bytowania.
 
W związku z nieznajomością prawa przez funkcjonariuszy świdnickiej komendy oraz utrudnienia w prowadzeniu interwencji nie byliśmy w stanie nic zrobić.

Pies pozostał u oprawcy.  
W środę odbyło się przesłuchanie przedstawiciela Fundacji w sprawie, prokurator poinformował, że decyzje PIW i TOZ są w tej sprawie wiążące, a pies znajduje się w dość dobrych warunkach bytowania.
Policja zgromadziła materiał dowodowy w tej sprawie w formie zdjęć, które zrobili technicy policyjni, jednak Rzecznik Prasowy Policji nie udostępnił ich do wiadomości publicznej z powodu DRASTYCZNYCH SCEN!!!

Jesteśmy poszkodowanymi w tej sprawie i gdy tylko będziemy mogli prześlemy dodatkowe zdjęcia, które będą przedstawiały psa zamkniętego w ciemnym pomieszczeniu.
 
Jesteśmy zbulwersowani postawą policji, gminy, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, TOZ i innych organów. W związku z wystąpieniem wielu nadużyć, zaniedbań i innych niedociągnięć protokoły interwencji i raporty przedstawicieli Fundacji zostaną wysłane do przełożonych opisanych urzędników i policjantów.
 
Pies wabi się Denis i jest u Jarosława Pałamarza z Sulisławic od około 5 lat – tak poinformował on sam portal Swidnica24.pl.
Rozmowa toczyła się za zamkniętą bramą. Właściciel nie zgodził się na wejście dziennikarza do miejsca, gdzie znajduje się pies.  
Powiedział, że stosuje się do zaleceń weterynarza, pies ma dobre warunki, a na noc zabiera go do domu. Nie odpowiedział jednak na pytania, ani czym go karmi, ani na czym polegają dobre warunki.
Większość pytań ucinał informacją, że sprawę prowadzą TOZ i policja i to do tych instytucji trzeba się zwracać. Przed spotkaniem z właścicielem Fundacja MONDO CANE poinformowała Swidnica24.pl, że jest gotowa odstąpić od wszelkich skarg i wycofać zgłoszenie na policję, jeśli tylko właściciel dobrowolnie zrzeknie się psa i odda go wolontariuszom. Jarosław Pałamarz odmówił, twierdząc, że sprawa jest w toku i trzeba czekać na jej zakończenie. Na pytanie, dlaczego, odparł, że dla jego  dobra i dla dobra psa.
 
Ustosunkowując się do wypowiedzi właściciela dla świdnica24.pl  możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że pies nie jest zabierany na noc do domu. Przez całą noc z 15 na 16 listopada przedstawiciele Fundacji przebywali pod zakładem oskarżonego, gdzie w opuszczonym domu znajdował się pies.
 
Czekamy na rozwój sytuacji i zapewnienie psu bezpiecznego miejsca! Prokuratura wszczęła dochodzenie na nasz wniosek.

Dodane przez: Admin


82013
grudnia
KALENDARZ "POKOCHAJ MIŚKA"
Kolejna edycja kalendarza charytatywnego.

Fundacja Mondo Cane drugi rok z rzędu bierze udział w edycji kalendarza "Pokochaj Miśka"Występujące na kolejnych stronach kalendarza organizacje ochrony zwierząt sprzedają go osobom chcącym wspomóc ich cele statutowe.

W tym roku swojego wizerunku użyczyła aktorka Maja Ostaszewska, znana w środowisku obrońców zwierząt z bezkompromisowej walki m.in. o utrzymanie zakazu uboju rytualnego.

Kalendarz na rzecz podopiecznych Mondo Cane jest do kupienia tutaj:


https://www.facebook.com/events/384980731638195/?ref=22

Dodane przez: Admin


22013
listopada
KAMPANIA "CYRK BEZ ZWIERZĄT"
Jesteśmy w Koalicji Cyrk bez Zwierząt

Fundacja Mondo Cane przyłączyła się w październiku do kampanii społecznej

CYRK BEZ ZWIERZĄT
Kampania ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na warunki, w jakich żyją zwierzęta cyrkowe, więzione dla rozrywki człowieka. Rozrywki, która nie przystoi cywilizowanemu społeczeństwu.

Pracujemy przy nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, która ostatecznie zabroni wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski.

Celem kampanii jest również edukacja, zwłaszcza dzieci i młodzieży, do których cyrki kierują swoją nieuczciwą reklamę.
Uważamy, że nieetycznym jest sprowadzanie zwierząt do roli przedmiotów, a tak właśnie się dzieje, kiedy z jednej strony edukujemy młodzież ekologicznie, a z drugiej pozwalamy na "cyrkową" edukację....

Należy pokazywać młodym odbiorcom prawdziwe oblicze tej nieetycznej "rozrywki" oraz edukować o potrzebach, uczuciach, inteligencji i życiu zwierząt.

Kampania odniesie skutek dzięki współpracy różnych środowisk i osób prywatnych - wszystkich, którym lezy na sercu tragiczny los zwierząt, skazanych na życie w stalowych klatkach…


strony Kampanii CYRK BEZ ZWIERZĄT:

http://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/ 

strona Koalicji 
CYRK BEZ ZWIERZĄT:

https://www.facebook.com/koalicjacyrkbezzwierzat

Dodane przez: Admin


152013
października
NASZA WSPÓŁPRACA Z ARESZTEM ŚLEDCZYM WARSZAWA BIAŁOŁĘKA

Od roku współpracujemy z Aresztem Śledczym na warszawskiej Białolęce.

Patronujemy pracy osadzonych w korabiewickim schronisku i organizujemy pogadanki i spotkania edukacyjne na terenie Aresztu. 
Bierzemy też udział w innych imprezach kulturalnych wraz ze służbą więzienną.
I własnie dostaliśmy podziękowanie.
 smiley
Dodane przez: Admin


122013
października
REWOLUCYJNA NOWELIZACJA USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT
Jeszcze w tym roku!

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt przygotowuje nową, rewolucyjną nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt.

Mamy zaszczyt być jej współautorem na każdym etapie jej powstawania.

Poniżej główne założenia noweli - jeśli uda sie jej wprowadzić, los zwierząt w Polsce poprawi się znacząco.

 1. POWSZECHNE I OBOWIĄZKOWE CHIPOWANIE PSÓW, POWSTANIE CENTRALNEGO REJESTRU PSÓW CHIPOWANYCH, PROWADZONEGO PRZEZ KRAJOWĄ IZBĘ LEKARSKO-WETERYNARYJNĄ.
   
 2. ABSOLUTNY ZAKAZ TRZYMANIA PSÓW NA ŁAŃCUCHACH - ZAMIAST TEGO NORMATYWY POWIERZCHNIOWE KOJCÓW I ICH DEFINICJA
   
 3. ZAKAZ UŻYWANIA ZWIERZĄT W CYRKACH I POKAZACH CYRKOWYCH.
   
 4. PODWYŻSZENIE KAR - ART. 35.1 - DO 3 LAT, ART. 35.2 - OD 3 MIESIĘCY DO TRZECH LAT
   
 5. ZAPEWNIENIE CAŁODOBOWEJ OPIEKI WETERYNARYJNEJ DLA ZWIERZĄT Z WYPADKÓW PRZEZ GMINY
   
 6. ZAKAZ PROWADZENIA SCHRONISK DLA ZWIERZĄT DLA ZYSKU CZYLI PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW
   
 7. NAKAZ STAWEK DZIENNYCH W SCHRONISKACH - OBOWIĄZEK KONTROLOWANIA LOSU ODŁOWIONYCH ZWIERZĄT PRZEZ GMINY, ZAKAZ PODPISYWANIA UMÓW Z HYCLAMI NA POBYT W SCHRONISKACH
   
 8. ZAKAZ HODOWLI ZWIERZĄT NA FUTRA
   
 9. WPROWADZENIE DEFINICJI PSA I KOTA RASOWEGO - LIKWIDACJA MOŻLIWOŚCI ZAKŁADANIA I PROWADZENIA STOWARZYSZEŃ PSEUDOHODOWCÓW
   
 10. ZAKAZ WYSTAWIANIA PSÓW KOPIOWANYCH NA TERENIE POLSKI
   
 11. OBOWIĄZKOWE CHIPOWANIE I STERYLIZACJA I KASTRACJA ZWIERZĄT ODŁOWIONYCH PRZEZ GMINY
   
 12. KOSZTY UTRZYMANIA I LECZENIA ODEBRANYCH W TRYBIE ART. 7 ZWIERZĄT PONOSIĆ BĘDZIE GMINA Z REGRESEM DO WŁAŚCICIELA.
   
 13. OKRESLENIE WYSOKOŚCI NAWIĄZKI ZA WYKROCZENIE Z UOZ - od 500 do 5000 zł
   
 14. MOŻLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA ZWIERZĄT ODEBRANYCH Z ART. 7 ORGANIZACJOM SPOŁECZNYM
   
 15. ZAKAZ MONTOWANIA KOLCÓW NA BUDYNKACH - PTAKI
   
 16. WPROWADZENIE DEFINICJI KOTA WOLNOBYTUJĄCEGO I NAKAZ OPIEKI NAD NIM PRZEZ GMINY - RÓWNIEŻ OBOWIĄZKOWE OGRANICZANIE POPULACJI.
   
 17. ZAKAZ UŻYWANIA INNYCH ZWIERZĄT DO TRESURY PSÓW MYŚLIWSKICH I ZAWODÓW Z UDZIAŁEM PSÓW MYŚLIWSKICH
   
 18. MOŻLIWOŚĆ ORZECZENIA ZAKAZU POSIADANIA ZWIERZĄT NA ZAWSZE W PRZYPADKU SKAZANIA Z ART. 35.2
   
 19. MOŻLIWOŚĆ PODEJMOWANIA INTERWENCJI INSPEKTORÓW SPOŁECZNYCH W ASYŚCIE POLICJI NA PRYWATNYM TERENIE
   
 20. UZUPEŁNIENIE ART. 6 CZYLI ZAKAZÓW, KTÓRE SĄ PRZESTĘPSTWEM O ZANIECHANIE LECZENIA, UTRZYMYWANIE W RAŻĄCYCH WARUNKACH
   
 21. PROGRAMY GMINNE - OTWARCIE ZAMKNIĘTEGO KATALOGU Z ART. 11A, DODATKOWO OPINIOWANIE PROGRAMU PRZEZ PIW - WIĄŻĄCE
   
 22. ZAKAZ DOKONYWANIA UBOJU GOSPODARSKIEGO NA TRZODZIE CHLEWNEJ, OWCACH I KOZACH.
   
 23. MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICZENIA PRZEZ ORGANIZACJĘ JAKO STRONY W POSTĘPOWANIACH ADMINISTRACYJNYCH
   
 24. OBOWIĄZKOWE INFORMOWANIE INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ PRZEZ GMINY O ILOŚCI ODŁAWIANYCH ZWIERZĄT I PODMIOTACH, Z KTÓRYMI PODPISYWANE SĄ UMOWY, RÓWNIEŻ INFORMACJE O ADOPCJACH I EUTANAZJACH
   
 25. OBOWIĄZEK SZCZEPIEŃ NA CHOROBY WIRUSOWE W SCHRONISKACH

Dodane przez: Admin


42013
października
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
4 PAŹDZIERNIKA - NA PAMIĄTKĘ ŚW. FRANCISZKA

Światowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone corocznie 4 października na pamiątkę św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października

Święto ma na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swpje prawa.

Święto to celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.
Organizacje poruszają wtedy wiele problemów z ochroną zwierząt w Polsce, urządzają specjalne imprezy edukacyjne i akcje adopcyjne ze schronisk.

Namawiamy wszystkich ludzi szanujących zwierzęta do chwili zadumy w tym dniu. Los zwierząt mogą zmienić tylko ludzie, bo to oni sa sprawcami ich cierpień.

Mówcie o tym wszystkim, z którymi rozmawiacie…

Dodane przez: AdminStrona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16