17 lutego - Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota . 

Po raz pierwszy obchodzono to święto we Włoszech w 1990 roku i od tego czasu Światowy Dzień Kota jest celebrowany jest w wielu krajach.
W Polsce święto to obchodzimy od 2006 roku.
Jego inicjatorem i pomysłodawcą był Wojciech-Albert Kurkowski, znany międzynarodowy sędzia felinologiczny i ówczesny redaktor naczelny miesięcznika KOT.

Dziś Dzień Kota obchodzą organizacje felinologiczne, organizacje ochrony zwierząt i media oraz miliony kocich wielbicieli.
Wszyscy podkreślają znaczenie kotów życiu człowieka, a także konieczność niesienia pomocy wolnożyjącym i skrzywdzonym kotom.
 
Koty zaczyna się kochać zaraz po tym jak pojawiają się w naszym życiu. Już po krótkim czasie przebywania z kotem człowiek automatycznie zaczyna być zafascynowany tym zwierzęciem.
Kot nie prezentuje szerokiej gamy zachowań wyrażających przywiązanie do człowieka, tak ja robi to pies. A jednak pojawienie się w naszym życiu kota powoduje chęć nawiązania z nim porozumienia. Człowiek nie może się powstrzymać przed obserwowaniem kocich zachowań.
Po dłuższym przebywaniu z kotem zaczynamy myśleć, że to nas spotkał zaszczyt, a każda reakcja naszego kota na to, co do niego mówimy powoduje, że uważamy go za najmądrzejszego na świecie.
 
Koty fascynowały ludzi od zawsze – w starożytności były czczone, w średniowieczuw Europie prześladowane z powodu rzekomych koligacji z diabłem. Czarny kot na drodze do dziś oznacza pecha.
Ich wyjątkowość jest jednak bezdyskusyjna. Kot to zwierzę czasem domowe, czasem dzikie, radzące sobie na naszej kanapie, na polu w stanie wolnym i w piwnicach domów w dużych miastach.
Wszędzie są dla człowieka użyteczne i zawsze zasługują na ochronę i szacunek.
 
W Światowym Dniu Kota życzymy wszystkim kotom, żeby żyły tak, jak chcą, a ludzie im w tym nie przeszkadzali.
Niech znikną choroby wynikające z warunków życia, niech ludzie opanują niekontrolowane rozmnażanie kotów i nauczą się je szanować, jako ważną część ekosystemów miejskich.
 
Niech żyją koty!

I ludzie, którzy im pomagają….

powered by QuickCMS